Arzuhalci değiliz

Arzuhalci değiliz

Arzuhalci değiliz

03.05.2018

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bakanların ana misyonunun politika geliştirip onu icraata dönüştürmek ve bazı raporlarda bir siyaset üretip onu bakanlar kuruluna getirip teyidini almak, mali açıdan uygulanabilirliğini de test edip hayata geçirmek olduğunu kaydetti.

Ancak gelinen noktada herkesin bütün problemlerini vatandaş üzerinden çözmeye çalıştığını ve bu hususta bakanlar üzerinde korkunç bir baskı olduğunu ifade etti.

Bu devlet yapılandırılmasının sürdürülebilirliğinin mümkün olmadığını söyleyen Özersay, “Kimisi böyle alıştığı için, kimisi ‘herhalde böyledir’ diye tahmin ettiği için, kimisi de siyasiler böyle tercih ettiği için herkes bütün problemlerini bir sebepten bakanlar üzerinden çözmeye çalışıyor. Bakanlar arzuhalciye dönüştürülmeye çalışıyor. Üzerimizde bu hususta korkunç bir baskı var. Bu durumda da memlekette bütün vatandaşların biricik biricik sorunlarını çözmeye çalışan 10 kişi var gibi bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu devlet yapılandırılması sürdürülebilir bir yapı değildir. Biz bu konuma girmemek için bir mücadele ediyoruz. Bir bakanın ana misyon da bu olamaz. Bir bakanın ana misyonu; proje politika geliştirip onu icraata dönüştürmektir. Belli bazı raporlarda bir siyaset üretmek onu bakanlar kuruluna getirip teyidini almak, mali açıdan da uygulanabilirliğini test edip hayata geçirmektir. Biz bunları yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Copyright © 2018 Girne.com