Geciktirilmiş büyük bir değişimi başlattık

Geciktirilmiş büyük bir değişimi başlattık

Geciktirilmiş büyük bir değişimi başlattık

21.05.2018

Bakan Atakan, daha güvenli bir trafik için alınan kararları ve gerçekleştirecek projeleri bugün düzenlediği basın toplantısıyla paylaşarak, “Herkes sorumluluklarını yerine getirdiği takdirde güvenli bir trafik sistemine kavuşabileceğimizi bilmeliyiz” hatırlatmasında bulundu.
Bakan Atakan’a basın toplantısında Müsteşar Kemal Bağzıbağlı ile lisanslı ve profesyonel trafik ve ulaştırma mühendisi Taner Aksu ile Aksu’nun başkanlığında trafik konusunda bakanlıkta danışmanlık yapacak uzman ekip eşlik etti. 
ATAKAN: “GECİKTİRİLMİŞ BÜYÜK BİR DEĞİŞİMİ BAŞLATTIK”
Söze “Halkımıza hizmet edecek bir trafik güvenliği ve ulaştırma sistemi oluşturmamızın zamanı çoktan gelmiş ve geçmiştir” diyerek başlayan Atakan, “Bugün, Kıbrıs Türk toplumu için kaçınılmaz ama yıllardır geciktirilmiş olan büyük bir değişimi başlattığımızı açıklamak için buradayız” şeklinde konuştu.
“Trafik Haftası”nın geride bırakıldığını anımsatan Bakan Atakan, “Biz, sadece bir hafta sürecek bir trafik eylemi için değil, her yıl 52 hafta sürecek bir trafik eylemi için görevde olacağız” vurgusunda bulundu.
“VAHİM ÖTESİ BU DURUMU DEĞİŞTİRMEYİ DÜŞÜNMEK DAHİ İSTEMEDİLER”
Atakan, trafik konusundaki değerlendirmesini şu sözlerle yaptı:
“Toplum olarak yıllardan beridir farkındayız ki Kuzey Kıbrıs’ta gereken trafik güvenliği ve ulaştırma sisteminin oluşturulmaması bizi vahim ötesi bir duruma getirdi. Tüm istatistikler ve her gün yayınlanan haberler bu durumu açıkça ortaya sermektedir. Çok üzücüdür ki, geçmiş yönetimler bu farkındalığı gerektiğince ortaya koyamadılar ve bu vahim ötesi durumu değiştirmeyi düşünmek dahi istemediler. Biz daha önce yapılmamış bir değişimi gerçekleştirmek için buradayız. O nedenle geçmişten daha fazla bahsetmeyi gerekli görmüyorum.”
“Trafikte ölüm ve ciddi yaralanmaları kabullenmemiz mümkün değildir” şeklinde konuşan Atakan, şunları söyledi:
“Hem toplum, hem de devlet yapısı olarak değişmemiz şart. Ancak, değişimler zordur ve biz zoru başarmak için kararlı bir şekilde buradayız. Bizler trafik güvenliği ve ulaştırma alanlarında tecrübeli ve bilimsel düzeyde çalışacak bir takım oluşturmuş ve değişim için gereken çalışmalara da başlamış bulunmaktayız. Artık trafik güvenliği ve ulaştırma sistemini bir bütün olarak ele alma zamanı gelmiştir. Bu sebeple, trafik güvenliği ve ulaştırma ile ilgili değişik alanlarda yapılması gereken birçok çalışmayı paralel şekilde yürütmeye başlamış durumdayız. Hedef sadece daha çok yol yapmak veya ülkemize benzer yapılar kazandırmak değildir. Toplumun refahı için gerekenler yapılırken trafikte hayat kurtarmak ve ciddi yaralanmaları önlemenin hepimiz için birincil hedef olması gerektiğidir. Trafik güvenliğinin anlamı tam da budur.”

Copyright © 2018 Girne.com