Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Eylem Uyarısında Bulundu

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Eylem Uyarısında Bulundu

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Eylem Uyarısında Bulundu

20.04.2018

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Hükümete sundukları tüm önerilere olumlu cevap alamadıklarını belirtti ve bir açılım olmadığı takdirde “ciddi bir isyan çıkacağı” uyarısında bulundu.

Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, Birlik binasında düzenlediği basın toplantısında, süt fiyatları veya maliyet indirme konusunda alınacak kararları bekleyeceklerini, yapılacak çalışmaları takip edeceklerini ve 24 Nisan’da yeniden değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ile 2 buçuk aylık görev süresinde pek çok görüşme yaptıklarını ancak Birlik olarak sundukları tüm önerilere, tarım için ayrılan devlet bütçesi gerekçe gösterilerek “olumlu bir cevap alamadıklarını” iddia etti.

Akaryakıta 2 buçuk ayda 40 kuruş artış, yeme yüzde 10-20 arasında zam, kaba ota yüzde 100’ü bulan artış, ham maddelere yüzde 30 civarında zam yapıldığına dikkat çeken Naimoğulları, buna karşın üreticinin  hiçbir zaman süt fiyatını artırma eğiliminde olmadığını, her zaman girdilerin desteklenmesini savunduklarını, bugün gelinen noktada “bir torba yemin karşılığının 45 litre süt” olduğunu belirtti.

Naimoğulları, Tarım Bakanı ile yapılan görüşmelerde ise “imalat sektörünün yoğun olduğu bir dönemde olunduğu, desteklerin bir önceki hükümet döneminde belirlendiği” gerekçeleriyle sorunların ötelenmeye çalışıldığını belirtti.

TEK GELİŞME FAİZSİZ ARPA ALIMINDA

Üretim maliyetlerindeki artış göz önünde tutularak Bakanlık’tan arpa alımlarında yıl sonuna kadar faiz uygulanmaması talebinde bulunduklarını ancak Bakanlığın ancak bir ay faiz uygulamamaya razı olduğunu kaydeden Naimoğulları, yaptıkları tüm görüşmelerde faiz destekli arpa satımı dışında hiçbir konuda bir iyileştirme gerçekleşmediğini ifade etti.

YÖNETİMLERDE ÜRETİCİ VE HAYVANCININ TEMSİLİYETİ ARTIRILMALI 

Birlik olarak hayvancılıkla ilgili kurumların yönetim kurumlarında üreticilere daha çok temsiliyet verilmesi noktasında olduklarını kaydeden Naimoğulları, kamu temsilcilerinin fazla olduğu kurumların devamlı olarak kayıp verdiğini, en son olarak da Toprak Ürünleri Kurumu’nda bir milyon TL’lik kayıp paranın olduğunu, üreticiye ise devamlı olarak bedel ödetildiğini savundu.

Copyright © 2018 Girne.com