Hükümet olarak bu konuda karar üreteceğiz

Hükümet olarak bu konuda karar üreteceğiz

Hükümet olarak bu konuda karar üreteceğiz

30.04.2018

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) binalarının devlet nezdinde kalması konusunda kararlılıkları olduğunu kaydederek, “Yapacağımız birtakım girişimler olacak. Gereği her neyse bu konuda hükümet olarak karar üreteceğiz” dedi.

KTHY binasının satışı için bugünkü açık artırmaya katılan olmadı, işlem önümüzdeki günlerde tekrarlanacak. Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Tasfiye Memuru Halis Üresin konuyla ilgili, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) konuştu.
Üresin, “Mümkün olan en kısa zamanda bina tekrar açık artırma yoluyla satışa çıkarılacak” dedi.

DENKTAŞ: “BAŞVURU OLACAK MI’ DİYE BEKLEYİP GÖRMEMİZ GEREKİRDİ”
Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KTHY binalarının devlette kalması için Bakanlar Kurulu’ndan gerekli yetkiyi aldığını açıkladı.
KTHY binalarının devlet nezdinde kalması konusunda kararlılıkları olduğunu vurgulayan Denktaş, “Buna rağmen ‘başvuru olacak mı’ diye bekleyip görmemiz gerekirdi. Şimdiki süreç için bizim de yapacağımız birtakım girişimler olacak. Gereği her neyse bu konuda hükümet olarak karar üreteceğiz” dedi.
Fasıl 113 Şirketler Yasası’na göre tasfiye halindeki bir kurumun mülklerinin açık artırmayla satıldığını anımsatan Denktaş, “Bu nedenle biz de bu konuda hazırlıklı olduk. Bugün müracaat yok. Süreci takip edeceğiz. Gereğini yapacağız” şeklinde konuştu.

ÜRESİN: “MAHKEME İKİNCİ AÇIK ARTIRMAYA ÇIKMA KONUSUNDA YETKİLİ KILIYOR”
KTHY binasının açık artırmayla satılması için yetkilendirilen Resmi Kabz ve Tasfiye Memuru, aynı zamanda Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyitlik Dairesi Müdürü de olan Halis Üresin, bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini TAK’a değerlendirdi.
Üresin, “Mahkeme bizi, birinci açık artırmada sonuç alınmazsa ikinciye çıkma konusunda yetkili kılıyor” dedi.
Açık artırmanın hangi şartlarda ve hangi gün olacağı konusunda şimdiden net bir şey söyleyemeyeceğini, bu konuda değerlendirme yapacağını aktaran Halis Üresin, “Emlak üzerindeki engellerin kalkmasında varılan mutabakatlardaki tarih ve parasal değerler dikkate alınacak. Mümkün olan en kısa zamanda bina tekrar açık artırma yoluyla satışa çıkarılacak” dedi.

Copyright © 2018 Girne.com