İşte Sağlığın Matematiği

İşte Sağlığın Matematiği

İşte Sağlığın Matematiği

16.04.2018

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde her gün yaklaşık 17 ameliyat yapıldığını biliyor musunuz? Bu ameliyatların ortalama 7 tanesinin büyük ameliyatlar olup 5 saatten fazla sürdüğünü; hatta bazılarının 12 saati bulabildiğini?  Geçen yıl hastanede 754 bebeğin dünyaya geldiğini ve normal doğan bebek sayısının sezeryan ile dünyaya gelen bebek sayısından daha fazla olduğunu? Kapıdan ortalama üç bin kişinin girdiğini ve yaklaşık 425 hastanın da yatılı tedavi gördüğünü?

Kapıdan giren üç bin kişinin 858’i muayene, 252’si acil başvurusuyken gerisi sağlık kurulları için gelenler, çalışma izinleri, evlilik başvuruları, hasta yakınları ve kayıt yaptırmadan muayene olup gidenler.

Sağlık sektörünün amiral gemisi olan Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesinin başhekimi Bülent Dizdarlı ile sağlığın matematiğini konuştuk. Benimle paylaştığı rakamların içinden açıkçası çıkamadım.

Doktorları sadece hastayı muayene eden kişi olarak düşünüyoruz. Muayene etmek için harcadıkları zamanın kat ve kat fazlasını ameliyathanede, serviste ya da sağlık kurullarında ve tetkiklerde harcadıklarını düşünmüyoruz. Hastayı muayene eden kişi olmakla birlikte bazı doktorların aslında hasta muayene etmediklerini ise bilmiyoruz. Adli tabip, patoloji, radyoloji ve anestezi uzmanlarının poliklinik hizmeti vermediğini de bilmiyoruz.

Sağlığın Amiral Gemisi olan Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin Kaptanı Bülent Dizdarlı’ya, her doktorun günde 4 hasta baktığı doğru mu? Doktor ihtiyacımız var mı? Çağdaş hastane kavramına ne yakar yakınız? gibi pek çok soru sordum. Tüm sorulara öğrencisine ders anlatan öğretmen sakinliğinde gayet açık ve net cevaplar verdi. Sakinliğini koruyamadığı an ise doktor istifalarından özellikle de hastanenin tek çocuk nöroloğunun istifasını anlatırken oldu. “Tek çocuk nöroloğumuz istifa etti ve o alanda ciddi bir eksiklik var.” derken iç çekişinden ne kadar büyük üzüntü duyduğunu anladım.

Copyright © 2018 Girne.com