Küçük al-ver ilişkilerinizle ülkeyi ne hale soktunuz!

Küçük al-ver ilişkilerinizle ülkeyi ne hale soktunuz!

Küçük al-ver ilişkilerinizle ülkeyi ne hale soktunuz!

17.04.2018

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,  ülkenin sosyo ekonomik planlarının ivedi olarak yapılması gerektiğini vurguladı. Şu anda ülkede yaşanan kaosun önemli bir nedeni olarak sosyo ekonomik planlarımızın olmamasını gösteren Gürcafer, plan olmadığı zaman herşeyin siyasetçinin iki dudağı arasında olduğu ve ‘al-ver’ ilişkilerinin devreye girdiğini vurgulayarak, siyasetçilere “Bakın bu küçük al-ver ilişkilerinizde ülkeyi ne hale soktunuz!” sözleri ile tepki gösterdi.

Kıbrıs TV’de Hüseyin Ağlamaz’ın hazırlayıp sunduğu Sabah Ajansı programına konuk olan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,  önemli değerlendirmelerde bulundu.

Denetleme konusuna değinen Gürcafer, denetimlerin ülkenin bütünlüklü sorunu olduğunu kaydetti. Her alanda denetim konusunda ülke olarak zaafiyetlerimiz olduğunu anlatan Gürcafer, inşaat sektöründe denetimler konusundaki hedeflerini şu sözlerle anlattı:

“İNŞAAT ENCÜMENİ EN ÜST ORGAN OLMALI”

“İnşaat Encümeni’nin yetkilerini ve teknik olarak donanımını artırmak istiyoruz. İnşaat Encümeni Devletten hiç destek almıyor, tamamen bizim bütçemizle dönüyor. Devletten katkı talebimiz de yoktur ancak sadece altyapısı ile ilgili yasal düzenlemeleri yapmasını istiyoruz. Çünkü bu yapı altında bir standart enstitüsü kurmayı hedefliyoruz. Bu enstütü ile yapmayı hedeflediğimiz ülkeye giren tüm inşaat malzemelerinin denetlenmesini sağlamaktır.

İnşaat Encümeni’nin denetçi ve teknik eleman sayısını artırarak da denetimlerin artırılmasını hedefliyoruz.  Ayrıca bu yapının özerk olmasını istiyoruz. Çünkü siyasetçinin kontrolunde olduğun zaman denetim zaafiyetleri ortaya çıkıyor.Bu kurumun bütün inşaat sektörünü her açıdan denetleyen en üst organ olmalıdır.

Ancak bu hedeflerimize tek başımıza hareket ederek ulaşmamız mümkün değildir. Yasama ve yürütme organları ile beraber hareket etmemiz gerekir çünkü ihtiyaç duyulan bir takım yasal değişiklikler vardır. Bunları yasama organı yapacak, yürütme organı ve bizler ise hayata geçmesini sağlayacağız.”

Copyright © 2018 Girne.com