Mete Tümerkan Kıbrıs konusunda gelinen son aşamayı yorumladı

Mete Tümerkan Kıbrıs konusunda gelinen son aşamayı yorumladı

Mete Tümerkan Kıbrıs konusunda gelinen son aşamayı yorumladı

02.05.2018

Kıbrıs konusunda herhangi bir hareketlenme beklenmeyen bir dönemde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan ‘Gutertes Çerçevesi’ önerisi geldi.

Ve Akıncı’nın bu öneriyi şimdi neden yaptığı sorusu gündemde…

Çok kısa bir süre önce Rum Lider Nikos Anastasiades ile yemekte bir araya gelen Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum Liderde bir zihniyet değişimi olmadığını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağının da altını çizmişti.

Kısacası, Akıncı-Anastasiades yemeğinden sonra bu aşamada müzakerelerin başlayabilmesi için ortak bir zemin olmadığı ortaya çıkmıştı.

Yemekten bir süre sonra ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ve siyasi partilerin de katılımı ile uzun sayılacak bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bu toplantıda kapsamlı bir tartışma yapıldığı ve ortaya atılan bazı fikirlerin değerlendirilmesine devam edilmesi kararı alınırken, bazı konularda mutabakata varıldığı öğrenildi.

Mutabakata varılan en temel konulardan biri Kıbrıs Rum tarafının  federal bir çözüm istemediği konusu idi.

Mutabakata varılan diğer konular ise Türkiye’de yapılacak seçimlere kadar ilgili tüm taraflar ile değerlendirmelerin devam etmesi, bu arada görüşmenin içeriğinin gizli kalması ve bu aşamada Kıbrıs meselesinde bir adım atılmaması idi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Akıncı ile Başbakan Tufan Erhürman ve Yardımcısı Kudret Özersay arasında yapılan görüşmede de hükümet kanadı anlamlı müzakerelerin başlaması için zemin olmadığını ve bu nedenle ‘bekle gör’ politikası izlenmesi gerektiğini ortaya koydu.

Özetle Kıbrıs konusunda hem içte hem de Ankara ile bu aşamada adım atılmaması konusunda mutabık kalındı.

Ancak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bütün bu mutabakatları bozacak bir adım attı. Akıncı, önceki gün Guterres belgesi ile ilgili Rum Lidere çağrı yaptı.

Peki, Akıncı bunu neden şimdi yaptı, gelin buna bakalım.

Copyright © 2018 Girne.com