Sağlık Bakanı Besim, Ankara’da Akdağ ile görüştü

Sağlık Bakanı Besim, Ankara’da Akdağ ile görüştü

Sağlık Bakanı Besim, Ankara’da Akdağ ile görüştü

27.03.2018

Türkiye’de temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Filiz Besim ve beraberindeki heyet, Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

Kabul öncesi konuşan Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Kıbrıs İşlerinden sorumluluk görevini aldığı günden beri çok iyi bir işbirliğinin gelişerek devam ettiğini üç yıllık işbirliği programları olduğunu hatırlattı.

Akdağ, işbirliği alanları içerisinde sağlık alanının kendisi için özel bir anlam taşıdığını, Türkiye’de tüm dünyanın takdir ettiği sağlık dönüşümünün bir benzerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kendi şartları ve kendi muharecesinde gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim de sözlerine Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı harekatında şehit olanlar için başsağlığı dileyerek başladı.

Yeni kurulan hükümetin özellikle sağlık alanında çok ciddi bir öncelik kararlılığı ortaya koyduğunu belirterek, yıllardır oluşturamadıkları bir sağlık sistemi olduğunu,söyledi.

Besim sözlerine şöyle devam etti; ” Sağlıktaki sistemimizi kuramamamızın en büyük nedenlerinden biri de genel sağlık sigortasını hayata geçirememiş olmamız. 2000 yılından beri Kuzey Kıbrıs’ta genel sağlık sigortası konuşuluyor ama maalesef irade koyamadık belki kaynak bulamadık. Sonuçta genel sağlık sigortası çerçevesinde kurgulayamadık sistemi. Döner sermayeyi de geçiremedik. hasta haklarını geçirememiş olmamızda sistemi kurgulayamamamız anlamında ciddi sıkıntılardır.  Artık kurgulanamayan sistemin kurgulanması doğru dürüst bir zemine oturtulması sürdürülebilir bir şekilde daha kaliteli bir sağlık sistemi oluşturmak benim ve hükümetimizin birincil önceliklerindendir. “

Copyright © 2018 Girne.com