Sivil toplum örgütlerinden Girne'de okul çağrısı: "Halkın arazileri tarikatlara verilmemeli, eğitim için kullanılmalı"

Sivil toplum örgütlerinden Girne'de okul çağrısı:

Sivil toplum örgütlerinden Girne'de okul çağrısı: "Halkın arazileri tarikatlara verilmemeli, eğitim için kullanılmalı"

12.02.2018

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hükümetlerin şehirleşmeyi ve nüfus artışını dikkate almayan yanlış icraatları sonucu Girne Merkez ve civarındaki yerleşim yerlerinin okul altyapıları ile buna bağlı trafik ve çevre düzenlemeleri konusunda tam bir kaos yaşanmaktadır. Konu özelinde bu yıl 83 öğrencinin okul yetersizliğinden ancak geçici çözümlerle iki buçuk ay sonra okula başlamaları, okul ihtiyacı sorununun artık ertelenemeyecek boyuta ulaştığını açık açık ortaya koymaktadır. Bu aşamada;

A- Girne merkez okullarının sınıflarındaki öğrenci yoğunluğunu azaltmak için; 
a) 2018-2019 Öğretim yılı başında hazır olması gereken iki yeni ilkokul ve bir anaokuluna acilen ihtiyaç vardır. 
b) Girne merkezinde bulunan orta dereceli okullardaki öğrenci yoğunluğunu azaltmak için Karakum’da bulunan yarım inşaat halindeki okul binası 2018-2019 ders yılı başında hizmete girecek şekilde acilen bitirilmeli ve ortaokul olarak eğitime kazandırılmalıdır. Anafartalar Lisesi’nin sadece lise kısmı bırakılmalıdır. 
c) Girne Turizm Meslek Lisesi’nin altyapısı geliştirilmelidir. 
B- a) Çatalköy’e  4 ve 5 yaşı kapsayan yeni bir anaokul yapılmalıdır. Çatalköy İlkokulu’nun geliştirilmesine yönelik planlanmış işler bitirilmelidir

b) Alsancak İlkokulu’nun küçükler ve büyükler okulu düzenlemesi tekrardan ele alınmalı, Alsancak’ta ikinci bir ilkokulun yeniden inşa edilmesi planlanmalıdır.

Yukarıda sıraladığımız ihtiyaçların yerine getirilmesi için oluşacak olan yeni hükümetin konuyu hükümet programına alması temel talebimizdir. Eğitimi ve çocuklarımızın geleceğini düşünerek ve önümüzdeki akademik yılda “çocuklarımızın okulsuz kalmaması” için sizleri acilen göreve davet eder, halka ait olan arazilerin ideolojik vakıf, dernek ve tarikatlara verilmesi yerine çağdaş, laik, kamusal eğitim amacıyla kullanılması gerektiğinin, laik, demokratik toplum yapımız açısından son derece önemli olduğunun altını çizmek isteriz. 

Saygılarımızla,

Girne Çocuklar Okulsuz Kalmasın İnisiyatifi, Girne İnisiyatifi, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Çatalköy İlkokulu Okul Aile Birliği, Karakum Anaokulu Okul Aile Birliği, Ozanköy Osman Türkay Anaokulu Okul Aile Birliği, Şht Hasan Cafer İlkokulu Okul Aile Birliği, 23 Nisan İlkokulu Okul Aile Birliği, Girne Maarif Anaokulu Okul Aile Birliği, Anafartalar Lisesi Okul Aile Birliği, Girne 19 Mayıs TMK Okul Aile Birliği, Karaoğlanoğlu İlkokulu Okul Aile Birliği, Alsancak İlkokulu Okul Aile Birliği, Girne Turizm Meslek Lisesi Okul Aile Birliği, Lapta Yavuzlar Lisesi Okul Aile Birliği, Oğuz Veli Ortaokulu Okul Aile Birliği."

Copyright © 2018 Girne.com