Siyasette ve çalışma hayatında kadın sayısı yeterli değil

Siyasette ve çalışma hayatında kadın sayısı yeterli değil

Siyasette ve çalışma hayatında kadın sayısı yeterli değil

08.03.2018

Besim, bunun tüm dünyada yaşanan bir sorun olduğunu da belirtti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Sürekli Eğitim Merkezi, “İş’te Kadın Benim” sloganıyla panel düzenledi.

Panelin açılışında konuşan Sağlık Bakan Filiz Besim, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde eşitlik, demokrasi, adalet mücadelesi içindeki tüm kadınları selamlıyorum” dedi.
Ülkede BM ve AB Konseyi’nin aldığı kadına yönelik bazı kararların yasalaşması ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi kurulmasına yönelik çabaların önemli olduğuna vurgu yapan Besim, kota uygulamasının da başarılı olduğunu belirtti.

Besim, önceki dönem Cumhuriyet Meclisi’nde dört milletvekili varken, kota uygulamasının ardından bu sayının 9’a yükseldiğini, iki kadın bakanın ilk kez bir kabinede yer aldığını, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.
Siyasette, çalışma hayatında ve karar alma mekanizmalarında kadın sayısının yeterli olmadığını kaydeden Besim, bunun tüm dünyada yaşanan bir sorun olduğunu belirtti.

Besim, Devlet Planlama Örgütü 2016 verilerinde kadının işgücüne katılımının yüzde 37 olduğunu, bunların yüzde 90’ının hizmet sektöründe çalıştığını, karar alma mekanizmalarında, yönetici pozisyonlarında çalışan az sayıda kadın bulunduğunu kaydetti.

Siyaset ve üst düzey yönetici kadrolarında kadın enerjisi ve bakış açısına ihtiyaç olduğunu dile getiren Besim, kadının bu alanlara daha fazla katılımının sağlanması gerektiğini belirtti.

Panelin açılışında ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi KKTC Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya, Cumhuriyet Meclisi eski Başkanı Dr. Sibel de konuşma yaptı.
Açılış konuşmalarının ardından Halkın Partisi (HP) Lefkoşa milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, “Kadının Gücünü Keşfetmesi”, TAK Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı “Akademik Yaşam ve Kadın”, Kanal T Direktörü Sibel Tatar “Medyada ve İş Hayatında Kadın”, Başman Grup- Avon Direktörü Pınar Başman Süren de “Kadın Yeter Ki İstesin” konulu sunum gerçekleştirdi.

Copyright © 2018 Girne.com