Ülkedeki sorun gece kulüpleri değil

Ülkedeki sorun gece kulüpleri değil

Ülkedeki sorun gece kulüpleri değil

18.04.2018

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, gece kulüplerini yasal bir zemine oturtmanın, politika oluşturmanın öncelikleri olduğunu vurgulayarak, gece kulüplerinin kamu düzeni, genel sağlık, insan hakları, iş güvenliği, çalışma hayatı koşulları ve birçok alanı ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, insanların sömürülmesine izin vermemek, insan hakları ihlallerini ortadan kaldırmak ve köleliğe varan çalışma koşullarını iyileştirmenin kendilerinin temel görevi olduğunu vurguladı. 

İçişleri Bakanı Baybars, ülkede her kim olursa olsun, insan hakkı ihlalinin önüne geçilmesinin ve ne sebeple ülkede olduğuna bakılmaksızın kişileri korumak için bazı yasal düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu kaydetti. 
İçişleri Bakanlığı’nın çağrısıyla düzenlenen gece kulüpleriyle ilgili çalıştayda konuşan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, çalıştayın; bugün var olan bir şeye yokmuş gibi davranma döneminin ortadan kalkması ve sessizliğe son vermek amacıyla düzenlendiğini belirtti. 

Gece kulüpleri konusunda yasalarda var olan tanımlamalarla, fiilen gerçekte var olan uygulamalar arasındaki farklılıkların açık yüreklilikle konuşulması, tartışılması, çözüm üretilmesi gerektiğini ifade eden Baybars, “bunu yapmazsak, ülkemizin üzerinde yıllardır var olan bu lekeyi kaldırmamız mümkün olmaz” dedi. 

Gece kulüpleri konusunda yapılan çalışmayı bu bilinçle başlattıklarını söyleyen Baybars, çağdaş bir devlette fiilen var olan ama yasayla düzenlenmediğinden yokmuş gibi kabul edilen uygulamaların olamayacağını, eğer bu tür uygulamalar olursa hukuk devletinden söz etmenin mümkün olmayacağını belirtti. 
Soruna eğilmekteki en önemli ihtiyaçlarının hukuken bu sorunu doğru konumlandırmak ve doğru tanımlamayı yapabilmek olduğuna işaret eden Baybars, bu yapılmazsa, hem ülkede, hem de uluslararası platformda dile getirilen, eleştirilen ve utanç gibi önümüze gelen sorunla mücadele etmenin mümkün olmadığını vurguladı. 

Copyright © 2018 Girne.com