Uzmanlardan önemli uyarı!

Uzmanlardan önemli uyarı!

Uzmanlardan önemli uyarı!

04.05.2018

Orta Doğu’dan ülkemize taşınan toz zerreciklerinin etkisi devam ediyor. Uzman doktorlar, toza karşı hassasiyeti olanları tedbirli olmaları konusunda uyardı:

 

“Ciddi enfeksiyona sebep olabilir”

 

ÇOCUK VE YAŞLILAR RİSK ALTINDA: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, toz zerreciklerinin özellikle 0-1 yaş arası bireylerde ve 65 yaş üstü kişilerde üst solunum yollarında ciddi derecede enfeksiyona neden olabileceğini söyledi

 

MASKE İKİLEMİ: Toz solunumunun sağlığa etkisi konusunda benzer açıklamada bulunan uzmanlar, maske kullanımı hususunda görüş ayrılığına düşüyor.  Dr. Mert Taşkın “Maske en ideal tedbir” diyor. Dr. Fadime Tülücü, ülkemizde kullanılan maskelerin filtreleme özelliği olmadığından yeterli bir tedbir olmadığını savunuyor

 

 

Uzman doktorlar, hava kirliliğinin insan sağlığına olumsuz etkileri hakkında halkı uyardı. Hava kirliliğinin her yaş gurubundan kişileri olumsuz etkileyebileceğini söyleyen uzman doktorlar, özellikle toza karşı alerjisi olanların, kronik hastalıkları olanların ve çocukların risk altında olduğunu dile getirdi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın, konuya ilişkin Havadis’e yaptığı açıklamada, toz zerreciklerinin özellikle 0-1 yaş arası bireylerde ve 65 yaş üstü kişilerde üst solunum yollarında ciddi derecede enfeksiyona neden olabileceğini söyledi.

Dr. Taşkın, broşların tıkanması sonucu ortaya çıkan enfeksiyonların, özellikle çocuklar için ciddi tehlike arz ettiğine vurgu yaptı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü ise kronik hastalığı olanların, kalp-damar rahatsızlığı bulunan veya nörolojik bir hastalığa sahip kişilerin bağışıklık sistemlerinin toza karşı daha hassas olduğunu ifade etti.

Dr. Tülücü, bu tür sağlık sorunları olan kişilerin tozlu havada bağışıklık sisteminin zayıf düşebileceğini, solunum yolu ataklarına kadar ilerleyebilecek rahatsızlıklar yaşayabileceklerini dile getirdi.

 

Maske kullanımı konusunda uzman görüşleri ayrıştı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mert Taşkın,  “solunum yapmama gibi bir durumumuz olmadığına göre maske takmalıyız” diyerek, tozlu havalarda en ideal tedbirin maske takmak olduğunu ifade etti.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Fadime Tülücü ise ülkemizde kullanılan maskelerin cerrahi müdahalelerde kullanılanlarla aynı olduğunu ve herhangi bir filtreleme özelliklerinin bulunmadığını söyledi.

 

Copyright © 2018 Girne.com